ЕКСКУРСІЯ В ПРИРОДУ «ОСІННЯ ПОДОРОЖ»
Мета: виявити зміни, що
сталися у неживій природі, в житті рослин: забарвлення листя, листопад, зміни в
трав'яному покриві; установити причини, що зумовлюють ці зміни; розвивати
спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; ознайомити дітей з
охороною здоров'я восени; виховувати дбайливе ставлення до рослин, до свого
здоров'я.
Обладнання: термометр, загадки, ігри.
Тип уроку: урок-екскурсія.
Обладнання: термометр, загадки, ігри.
Тип уроку: урок-екскурсія.
ХІД УРОКУ
I. Підготовка учнів
до екскурсії
Екскурсію можна провести у ліс або парк.
Учитель завчасно ретельно вивчає, які саме об'єкти живої та неживої природи
зможуть побачити учні. Діти вивчають вірші, народні прикмети про осінь.
Пригадати з учнями правила поведінки в лісі.
II. Проведення екскурсії
— Відгадайте загадку.
Хто вона, ота красуня
В золотім намисті,
Що без пензля і без барв
Скрізь малює листя?
На деревах листя те
Так блищить, мов золоте! (Осінь)
Хто вона, ота красуня
В золотім намисті,
Що без пензля і без барв
Скрізь малює листя?
На деревах листя те
Так блищить, мов золоте! (Осінь)
— Яка зараз пора року?
— Які осінні місяці ви знаєте?
— Чи знаєте ви, чому вони так називаються?
— Які осінні місяці ви знаєте?
— Чи знаєте ви, чому вони так називаються?
–Чи знаєте ви звідки прийшла до
нас Осінь?
ЛЕГЕНДА ПРО ОСІНЬ (дО ЛЕГЕНДИ
ПРЕЗЕНТАЦІЯ)
|
|||
|
— Які дні восени?
— Чи часто віє вітер?
— А яке осіннє явище ми часто спостерігаємо, ви дізнаєтеся, відгадавши загадку.
Йшов Мокрисько — довгі ноги, Вп'ялись ноги у пісок. Заблищали всі дороги, Одяг враз увесь промок. (Дощ)
— Яке зараз небо?
— Як гріє сонечко — сильніше, ніж декілька днів назад, чи слабше?
— Яка зараз температура повітря? (Вимірювання температури повітря за допомогою термометра.)
— Як, за вашими спостереженнями, змінилась погода у нашій місцевості порівняно з літом?
— Як змінився ліс? Зверніть увагу, який він гарний восени, укритий золотом і багрянцем. Наш народ про цю чудову пору року склав багато загадок, прислів'їв, приказок. Давайте пригадаємо деякі з них.
— Чи часто віє вітер?
— А яке осіннє явище ми часто спостерігаємо, ви дізнаєтеся, відгадавши загадку.
Йшов Мокрисько — довгі ноги, Вп'ялись ноги у пісок. Заблищали всі дороги, Одяг враз увесь промок. (Дощ)
— Яке зараз небо?
— Як гріє сонечко — сильніше, ніж декілька днів назад, чи слабше?
— Яка зараз температура повітря? (Вимірювання температури повітря за допомогою термометра.)
— Як, за вашими спостереженнями, змінилась погода у нашій місцевості порівняно з літом?
— Як змінився ліс? Зверніть увагу, який він гарний восени, укритий золотом і багрянцем. Наш народ про цю чудову пору року склав багато загадок, прислів'їв, приказок. Давайте пригадаємо деякі з них.
• Хто золотом дерева вкриває, а потім
його зриває? (Осінь)
• Невидимка ходить в гаї, всі дерева роздягає.
• Як листя жовтіє, то поле смутіє.
• Я дерево-красень, зовуть мене... (ясень).
• Невидимка ходить в гаї, всі дерева роздягає.
• Як листя жовтіє, то поле смутіє.
• Я дерево-красень, зовуть мене... (ясень).
— Зверніть увагу на зміну кольору листя
на різних деревах і кущах. (Зразки листків)Ось перед вами бузок
і. вільха. Які в них листочки? (Зелені)
— А ось клен і горобина. А які в них листочки? (Червоні)
— А берізки які красиві! Ніби одягнені в золоті сарафани. Саме через те, що листя різноманітно забарвлене, ліс ранньої осені такий гарний. Цю пору називають золотою.
— А ось клен і горобина. А які в них листочки? (Червоні)
— А берізки які красиві! Ніби одягнені в золоті сарафани. Саме через те, що листя різноманітно забарвлене, ліс ранньої осені такий гарний. Цю пору називають золотою.
— А що ще відбувається з листям кущів і
дерев? (Опадає.)
— Чому ж листочки опадають?
— Тепер зверніть увагу на трав'янисті рослини. Чи змінились вони порівняно з літом? (Теж змінюють колір.) Вони не просто тьмяніють, в'януть. Уважно придивіться до них — і побачите, що трав'янисті рослини восени не менш різноманітні за кольором, ніж дерева і кущі. Але деякі з них навіть цвітуть.— Погляньте довкола себе. Які предмети природи вас оточують?
— Що з побаченого належить до живої природи? До неживої природи?
— Чому ж листочки опадають?
— Тепер зверніть увагу на трав'янисті рослини. Чи змінились вони порівняно з літом? (Теж змінюють колір.) Вони не просто тьмяніють, в'януть. Уважно придивіться до них — і побачите, що трав'янисті рослини восени не менш різноманітні за кольором, ніж дерева і кущі. Але деякі з них навіть цвітуть.— Погляньте довкола себе. Які предмети природи вас оточують?
— Що з побаченого належить до живої природи? До неживої природи?
Гра «Живе — неживе»
Учні об'єднуються у дві команди,
призначають ведучого, який швидко називає різні об'єкти. Якщо він називає
об'єкт живої природи, діти підводять руки, якщо неживої — присідають. Той, хто
помилився, залишає гру. Перемагає команда, у якій залишиться більше учасників.
— Чи подобається вам у лісі? Чому?
— Своєю поведінкою людина може принести користь довкіллю або, навпаки, завдати шкоди. Так, рослини і тварини зникають через те, що люди чинять їм зло: виривають із корінням квіти, полюють на тварин у період, коли цього не можна робити, інколи діти руйнують гнізда птахів.
Чи буде збережена природа, залежить від кожного з нас.
— Чи подобається вам у лісі? Чому?
— Своєю поведінкою людина може принести користь довкіллю або, навпаки, завдати шкоди. Так, рослини і тварини зникають через те, що люди чинять їм зло: виривають із корінням квіти, полюють на тварин у період, коли цього не можна робити, інколи діти руйнують гнізда птахів.
Чи буде збережена природа, залежить від кожного з нас.
Гра «Найцікавіша хмаринка»
Повертаючись додому, учні розглядають хмаринки, порівнюють, шукають, які з них схожі на предмети навколишнього світу.
Повертаючись додому, учні розглядають хмаринки, порівнюють, шукають, які з них схожі на предмети навколишнього світу.
IV. Домашнє завдання
Намалювати ілюстрацію «Осіння прогулянка».
Намалювати ілюстрацію «Осіння прогулянка».
Немає коментарів:
Дописати коментар